Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Usługi glebogryzarką

Proponujemy usługi glebogryzarką separacyjną.
Maszyna przeznaczona do przygotowania podłoża pod uprawę oraz pod zakładanie trawników w wysokiej kulturze estetycznej.
Noże glebogryzarki pracując przeciwbieżnie do kierunku jazdy, podczas jednego przejazdu zrywają nawierzchnię, rozdrabniają i przerzucają glebę w kierunku sekcji przesiewającej, pełniącej funkcję sita. W trakcie przesiewania oddzielane są elementy o dużej frakcji: kamienie czy korzenie, które po odseparowaniu są zakopywane pod warstwą rozdrobnionej i spulchnionej ziemi. Efekt końcowy pracy zapewnia wyrównanie i zagęszczenie za pomocą tylnego walca.
Głębokość robocza do 15 cm.
Ceny ustalane indywidualnie w zależności od aerału i ilości kamieni w glebie.

"Co nowego w ogrodzie? Trendy 2016" VIRIDIS 2/2016 (23)

 

Rok 2016 przywitał nas dość ciepłą zimą, ale za to deszczową. Aura sprzyja poszukiwaniom inspiracji ogrodowych na ten rok. Ja również postanowiłam jak co roku porozmawiać z kolegami po fachu i dopytać co wg nich będzie królowało w tym roku w ogrodach.

 

Naturalizm

1. W polskich ogrodach z roku roku na rok coraz bardziej dominują ogrody naturalistyczne, czasem dzikie. Swobodne linie rabat, przestrzeń okraszona łąką kwietną jako zamiennik trawnika czy zbiorowiska bylin wieloletnich wygrywają z prostymi liniami ogrodów nowoczesnych. Ogrody staną się niejako przedłużeniem tego co nas otacza. Na stałe zagoszczą gatunki rodzime na rabatach. W takim ogrodzie pojawiać się będzie drewno, kora, kamień, żwir a pokroje roślin będą nieregularne. Woda nawet jako bardzo mały akcent również będzie częściej wprowadzana do naszych przestrzeni.

 

Jeden gatunek, jeden kolor

2. Przy tej całej dzikości i naturalności wolimy jednogatunkowe lub jednokolorowe rabaty od wielobarwnej mozaiki. Zaczynamy dobierać mniej gatunków, ale w większej grupie. Dzięki temu nieco uspokajamy nasz ogród. Klient wybiera tylko kilka gatunków roślinnych, które najbardziej przypadają mu do gustu. Takie łany jednego gatunku robią o wiele większe wrażenie na odbiorcach.

 

Trawy ozdobne

3. To co najbardziej mnie cieszy to wybór traw ozdobnych, które na stałe zagoszczą w ogrodach. Klienci wybierają je świadomie, nie musimy już naciskać :) W roku 2016 będziemy sięgać po nie znacznie częściej ponieważ zwiększa się świadomość, że są łatwe w utrzymaniu. Nawet w ogrodach o nowoczesnych charakterze trawy znajdą swoje miejsce, ponieważ złagodzą układ rabat. Wprowadzą trochę delikatności i swobody zarazem.

 

Ekologia

4. Ekologia idzie w parze z naturalnością oczywiście. Dodatkowo coraz bardziej dbamy o nasze zdrowie a co za tym idzie o to co nas otacza. Zdrowy tryb życia sprawia, że sięgamy po swoje produktu. Będziemy chcieli posiadać maleńki kawałek przestrzeni przeznaczony do uprawy warzyw czy owoców. Nie będą to warzywnik ogromne takie jak kiedyś, ale na pewno ładnie ozdobione trejażami, pergolami z pnączami.

Chemiczne środki bedą ustępować metodom naturalnym. Na stałe w ogrodach zagoszczą kompostowniki.

 

Zioła

5. Mówiąc o zdrowym trybie życia, przy dbałości o produkty na pewno nie będziemy zapominać o ziołach. Znajdą one swoje miejsca nie tylko na rabatach, ale także w skrzyniach na tarasie, balkonie a nawet w ozdobnych doniczkach w kuchni. Nie będą jedynie akcentem ozdobnym a bardziej użytkowym. W prasie oraz mediach znajdujemy coraz więcej przepisów na koktajle, sałatki zawierające w składzie świeże zioła.

 

Najmodniejsze rośliny

6. Na koniec postanowiliśmy stworzyć bazę roślin, które będą najczęściej wybierane do realizacji ogrodowych. Z traw ozdobnych coraz bardziej umacnia się Rozplenica japońska, Hakonechloa smukła oraz Miskanty chińskie i cukrowe. Pośród bylin królować będą: Werbena patagońska, Czosnek olbrzymi, Lawenda wąskolistna, Szałwia omszona, Jeżówka purpurowa, Ostróżka ogrodowa, Krwawnik pospolity. Z krzewów liściastych wybierzemy do ogrodów odmiany Hortensji bukietowych, Kaliny koralowej, Budlei Dawida. Z drzew pojawią się Wiśnie ozdobne, Brzozy i Klony w odmianach. W większości królować będą rośliny liściaste, co nie oznacza że iglaki pójdą w odstawkę. Dla nich również znajdą się miejsca, jednak wybierzemy gatunki oryginalne, szczepione lub odznaczające się nietypowymi szyszkami, igłami.

 

Oczywiście nie musimy podążać za wszystkimi trendami. Bo najważniejsze jest to by w ogrodzie czuć się dobrze i swobodnie. Projektanci tworzą ogród dla klienta, nigdy odwrotnie.