Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Usługi glebogryzarką

Proponujemy usługi glebogryzarką separacyjną.
Maszyna przeznaczona do przygotowania podłoża pod uprawę oraz pod zakładanie trawników w wysokiej kulturze estetycznej.
Noże glebogryzarki pracując przeciwbieżnie do kierunku jazdy, podczas jednego przejazdu zrywają nawierzchnię, rozdrabniają i przerzucają glebę w kierunku sekcji przesiewającej, pełniącej funkcję sita. W trakcie przesiewania oddzielane są elementy o dużej frakcji: kamienie czy korzenie, które po odseparowaniu są zakopywane pod warstwą rozdrobnionej i spulchnionej ziemi. Efekt końcowy pracy zapewnia wyrównanie i zagęszczenie za pomocą tylnego walca.
Głębokość robocza do 15 cm.
Ceny ustalane indywidualnie w zależności od aerału i ilości kamieni w glebie.

"Jak urządzić mały balkon?" VIRIDIS 2/2016 (24)

Problemem z którym często borykają się mieszkańcy bloków jest to, że ich balkon bywa za mały w stosunku do potrzeb. Marzy nam się drewniane siedzisko z kolorowymi poduszkami, leżanka do opalania latem, wiklinowy komplet i przede wszystkim dużo zieleni posadzonej w pięknych donicach. I nagle nasze marzenia stykają się z rzeczywistością. Przed nami ukazuje się przestrzeń 4 na 2m i zaczynamy kombinować.

 

W zeszłym roku miałam kilka realizacji małych balkonów. Naszym głównym problemem bywał fakt, że nie mogliśmy się całą ekipą zmieścić na balkonie. A najczęściej po przyniesieniu kilku niezbędnych narzędzi nie mieliśmy nawet gdzie postawić nogi. Postanowiłam w tym artykule podzielić się z Wami radami jak urządzić mały balkon.

 

1. Meble

Wybór siedziska to najważniejsze sprawa od której rozpoczynamy cały proces. Bardzo ważne jest zmierzenie powierzchni i sprawdzenie czy komplet który tak bardzo nam się podoba, rzeczywiście się zmieści i pozwoli na funkcjonalne użytkowanie balkonu. Do małych przestrzeni wybierajmy stoliki kwadratowe lub prostokątne, ponieważ możemy je dostawić do ściany. Dobrym rozwiązaniem są również blaty składane, zawieszane. Na balkonie najlepiej sprawdzą się meble ażurowe, takie na pierwszy rzut oka nie przytłaczają. Najczęstszym wyborem są meble do szybkiego złożenia. Jeśli mamy nieco więcej przestrzeni możemy wybrać meble z technorattanu.

 

2. Nawierzchnia

Podłoga na balkonie zwykle wiąże się z kosztami. Jeśli podoba nam się istniejąca terakota to zostawmy ją. Jeśli nie spełnia naszych upodobań dobrym rozwiązaniem jest podłoga drewniana lub imitująca drewno. Znacznie ocieplimy wtedy przestrzeń i dodamy jej charakteru. Bardzo odważnym rozwiązaniem, z którym spotykam się coraz częściej jest wykładzina - sztuczna trawa. Dzięki niej na balkonie poczujemy się jak w ogrodzie.

 

3. Donice

Jeśli zależy nam na dużej ilości roślin warto pokusić się o stojaki kilkupoziomowe aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Do małych balkonów zawsze zalecam wybór donic w jednej tonacji kolorystycznej. Za dużo kolorów na małej przestrzeni może męczyć odbiorcę, a przecież nam zależy na odpoczynku. Rośliny możemy także posadzić w donicach zawieszanych na barierce, ścianach czy kratach. Tym sposobem również zaoszczędzimy miejsce.

 

4. Słońce

Jeśli nasz balkon jest mocno nasłoneczniony powinniśmy zamontować parasol. On wcale nie zajmie nam dużo przestrzeni, ponieważ na rynku dostępnych jest coraz więcej parasoli przeznaczonych do małych przestrzeni.

 

5. Sąsiedzi.

Nie każdy z nas codziennie ma ochotę na pogawędkę z sąsiadem na balkonie. Czasem chcielibyśmy po prostu posiedzieć i nic nie mówić. A bywa, że nasi sąsiedzi koniecznie chcą zobaczyć jak nam się żyje.

Warto jest zamontować delikatną kratkę drewnianą a na nią puścić pnącze z kwiatami w ulubionym kolorze. Sąsiad nie powinien protestować, ponieważ on na tym również skorzysta. Kratka nie zabierze nam dużo przestrzeni a my zyskamy jeszcze więcej zieleni. W ofercie sprzedaży dostępne są również piękne tkaniny balkonowe czy rolety.

 

6. Roślinność

Najczęściej nasze balkony są mocno nasłonecznione i ziemia szybko wysycha. Wybierajmy rośliny odpowiednie do panujących warunków i najlepiej łatwe w uprawie. Jeśli wybierzemy gatunki wieloletnie sprawdźmy ich mrozoodporność. Wybór gatunkow jednorocznych daje duże pole do popisu. Tutaj zachęcam aby również decydować się na 1 lub dwie tonacje kolorystyczne i nie tworzyć wielobarwnych kompozycji. Nie wybierajmy również roślin o mocno ekspansywnych korzeniach, będzie się to wiązało z częstym przesadzaniem rośliny w większe doniczki, a tym samym zabierze nam miejsce. Jeśli wystarczy nam przestrzeni pokuśmy się również o kompozycję z ziołami, które przydadzą nam się w kuchni.

 

7. Dekoracje

Dopełnieniem naszym balkonów są dekoracje. To na nich zawieszamy wzrok przeglądając magazyny oraz czeluście internetu. To dla nich tracimy głowę. Postarajmy się je dobrać tak by tworzyły jednolitą całość. Świetnie sprawdzają się wszelkie lampiony ponieważ zawieszamy ja na górze lub na ścianę i nie tracimy przestrzeni.

Niezastąpione są latarenki w takim stylu jakim tylko zapragniemy. Nie zapominajmy także o poduszkach.