Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Usługi glebogryzarką

Proponujemy usługi glebogryzarką separacyjną.
Maszyna przeznaczona do przygotowania podłoża pod uprawę oraz pod zakładanie trawników w wysokiej kulturze estetycznej.
Noże glebogryzarki pracując przeciwbieżnie do kierunku jazdy, podczas jednego przejazdu zrywają nawierzchnię, rozdrabniają i przerzucają glebę w kierunku sekcji przesiewającej, pełniącej funkcję sita. W trakcie przesiewania oddzielane są elementy o dużej frakcji: kamienie czy korzenie, które po odseparowaniu są zakopywane pod warstwą rozdrobnionej i spulchnionej ziemi. Efekt końcowy pracy zapewnia wyrównanie i zagęszczenie za pomocą tylnego walca.
Głębokość robocza do 15 cm.
Ceny ustalane indywidualnie w zależności od aerału i ilości kamieni w glebie.

" Jak zbudować fontannę z kul granitowych" VIRIDIS 5/2016 (29)

Wszyscy dobrze wiemy jakie dobrodziejstwa niesie za sobą akcent wodny w ogrodzie. Przede wszystkim wizualnie wzbogaca wnętrze ogrodowe, ale woda ma także ogromny wpływ na poprawę mikroklimatu czy nawilżenie powietrza. W zieleni miejskiej coraz częściej pojawiają się większe lub mniejsze akcenty wodne, bardziej lub mniej rozbudowane.

Ostatnio miałam okazję zaprojektować i zbudować fontannę w atrium przy budynku BWA w Olsztynie. BWA Galeria Sztuki usytuowana jest w centrum miasta w reprezentacyjnym gmachu, gdzie oprócz galerii BWA mieści się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. I to już nakreśliło pewne wytyczne do fontanny. Jako główny budulec wybraliśmy kule granitowe o różnej średnicy, które miały zostać ustawione w okręgu o średnicy ok 8 metrów. Do ich posadowienia potrzebny był wózek widłowy ponieważ waga naszych kul to kolejno: średnica 50cm -około 160 kg, średnica: 60 cm- 280 kg i wreszcie średnica 80cm - prawie 800kg.

Pierwszym etapem jest przygotowanie odpowiedniej wielkości dołu, w którym musi zmieścić się zbiornik na wodę. Robimy tzw. obwód zamknięty dla wody. W naszym przypadku był to zbiornik o pojemności 2000 litrów. Wykorzystaliśmy zbiornik z zakupionej w markecie budowlanym - domowej oczyszczalni ścieków. Dół głębokości ponad 2 m idealnie pomieścił zbiornik. Po jego wyprofilowaniu cały dół zasypujemy częściowo piaskiem i zagęszczamy. Wierzchnia warstwa została wylana betonem ponieważ wokół naszych kul można chodzić, dlatego cała konstrukcja musi być stabilna.
W betonie umieszczamy dodatkowo siatkę, zbrojenia itp. Zanim beton zastygnie pamiętajmy, aby wykonać odpowiednie spadki do środka całego okręgu. Dzięki temu woda wydobywająca się z kul będzie spływać do środka okręgu i dalej do zbiornika. Beton wylaliśmy do momentu w którym ze zbiornika pozostał widoczny jedynie otwór z pokrywą. W górnej części pokrywy wykonujemy niewielkie otwory aby woda mogła spływać do wnętrza zbiornika. Otwory te zabezpieczamy siatką.
Na zastygniętym betonie rozkładamy podkład zabezpieczający oraz folię do oczek wodnych. Dzięki temu cała konstrukcja będzie szczelna.
W tym momencie rozpoczyna się juz najciekawszy etap. Należy umieścić kule granitowe na konstrukcji betonowej oraz podłączyć je siecią rurociągów wraz ze zbiornikiem który jest na dole. Aby móc zamontować dysze w kulach wcześniej poprosiliśmy producenta aby w każdej kuli wykonał otwór na wylot. Średnice dobieramy w zależności od wielkości dyszy. Pamiętacie że nasza betonowa konstrukcja ma spadek do środka okręgu? Umieszczenie kul na spadku spowodowałoby ze będą one krzywo stały a co za tym idzie woda by również spływała po jednej stronie kuli a nie wokół. Dlatego pod każdą kule wykonaliśmy mini fundamenty które je wyprostowały. Mini fundamenty zostały wzmocnione w środku obręczami felg samochodowych. Obręcze te ułatwiły nam również zamocowanie i przełożenie rurociągów pod spodem kuli do ich wnętrza.
Naszą fontannę postanowiliśmy urozmaicić dodatkowymi strugami wody wychodzącymi pionowo w górę z ziemi. Zostały one zamontowane w samym środku konstrukcji. I to dla nich specjalnie zakupiliśmy oddzielną pompę wodną. Pierwsza pompa obsługuje jedynie dysze w kulach granitowych.
W międzyczasie wykonaliśmy instalację elektryczną i odwodnienie.
Kulminacyjnym momentem było dopasowanie dysz w kulach. Cały okrąg wysypaliśmy ozdobnym kamieniem grysem granitowym, który przykrył system rurociągów i otwór zbiornika wraz z pokrywą a jednocześnie umożliwił łatwy dostęp do tych elementów w razie niechcianej awarii. Wodę w takiej fontannie w okresie letnim należy uzupełniać średnio co 2 tygodnie. Na zimę jak w każdej fontannie pamiętajmy o odpowietrzeniu.