Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Usługi glebogryzarką

Proponujemy usługi glebogryzarką separacyjną.
Maszyna przeznaczona do przygotowania podłoża pod uprawę oraz pod zakładanie trawników w wysokiej kulturze estetycznej.
Noże glebogryzarki pracując przeciwbieżnie do kierunku jazdy, podczas jednego przejazdu zrywają nawierzchnię, rozdrabniają i przerzucają glebę w kierunku sekcji przesiewającej, pełniącej funkcję sita. W trakcie przesiewania oddzielane są elementy o dużej frakcji: kamienie czy korzenie, które po odseparowaniu są zakopywane pod warstwą rozdrobnionej i spulchnionej ziemi. Efekt końcowy pracy zapewnia wyrównanie i zagęszczenie za pomocą tylnego walca.
Głębokość robocza do 15 cm.
Ceny ustalane indywidualnie w zależności od aerału i ilości kamieni w glebie.

"Pęcherznica kalinolistna" VIRIDIS 4/2016 (27)

Istnieje około 10 gatunków Pęcherznic. W Europie szerzej uprawiana jest Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius. To jeden z najczęściej sadzonych krzewów w kompozycjach kolorystycznych ze względu na mocne wyraziste kolory. Dodatkowo krzew ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na mróz i wszelkie choroby.

Osiąga 2,5 - 3m wysokości i średnicę 2,5 m. Ma wyprostowany pokrój z lekko przewieszającymi się gałązkami. Pęcherznica kalinolistna rośnie szybko, około 50 cm rocznie. Posiada białe kwiaty zebrane z baldachy o średnicy ok. 5cm. Kwitnie na od czerwca do lipca.
Jest to roślina mało wymagająca co do podłoża i całkowicie odporna na mróz. Wymaga stanowiska słonecznego, ale w półcieniu również dobrze rośnie. Jest to krzew wytrzymały na suszę, warunki miejsce, wszelkie zanieczyszczenia.
Pęcherznica bardzo dobrze znosi cięcie. Dobrze jest co roku wykonywać tzw. cięcie odmładzające i usuwać stare grube pędy. Tylko wtedy roślina będzie się dobrze prezentowała. Krzew ten powinno się przycinać latem po przekwitnięciu. Wiosenne cięcie może spowodować zbyt bujne krzewienie, słabsze kwitnienia oraz wyciekanie soków i osłabienie rośliny. Usuwamy pędy na których znajdowały się kwiaty na ⅓ długości od góry. Starsze pędy usuwamy na wysokości ⅓ lub ¼ u podstawy. Usuwamy również pędu chore, uszkodzone, zniszczone.
Roślina równie dobrze znosi przesadzanie.
Jest to gatunek ceniony ze względu na interesujące kolory liści. Dobrze wygląda sadzony zarówno pojedynczo oraz w grupie. Nadaje się na strzyżone a także naturalne żywopłoty.
Do najpopularniejszych odmian należą ‘Dart’s Gold’, ‘Diabolo’, ‘Luteus’, ‘Little Devil’.
‘Dart’s Gold’ posiada złotożółte drobne liście. Ma gęsty pokrój. Osiąga 2 m wysokości i 2,5 m średnicy.
‘Diabolo’ jest najpopularniejszą odmianą Pęcherznicy. Osiąga 2,5 m wysokości i 3 do 3,5 m średnicy. Ma ciemnopurpurowe błyszczące liście. Kwiat jest biały z delikatnym odcieniem różu.
‘Luteus’ z kolei ma duże i złotożółte liście. Z racji, że ma podobne gabaryty jak odmiana ‘Diabolo’ często obie sadzone są razem w jednym żywopłocie.
‘Little Devil’ jest najniższą odmianą ze wszystkich pęcherznic. Dorasta do 1,2-1,5 m wysokości. Posiada drobne, ciemnopurpurowe liście. Odmiana ta polecana jest do małych ogrodów, na niskie formowane żywopłoty oraz do donic i na balkony.
Należy pamiętać, że pęcherznice o żółtych liściach wolą półcień, gdyż w pełnym słońcu ich liście mogą ulec poparzeniu. Rozmnażanie krzewów jest również proste. Młode rośliny pozyskujemy poprzez sadzonkowanie fragmentów pędów lub poprzez odrosty korzeniowe.