Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Usługi glebogryzarką

Proponujemy usługi glebogryzarką separacyjną.
Maszyna przeznaczona do przygotowania podłoża pod uprawę oraz pod zakładanie trawników w wysokiej kulturze estetycznej.
Noże glebogryzarki pracując przeciwbieżnie do kierunku jazdy, podczas jednego przejazdu zrywają nawierzchnię, rozdrabniają i przerzucają glebę w kierunku sekcji przesiewającej, pełniącej funkcję sita. W trakcie przesiewania oddzielane są elementy o dużej frakcji: kamienie czy korzenie, które po odseparowaniu są zakopywane pod warstwą rozdrobnionej i spulchnionej ziemi. Efekt końcowy pracy zapewnia wyrównanie i zagęszczenie za pomocą tylnego walca.
Głębokość robocza do 15 cm.
Ceny ustalane indywidualnie w zależności od aerału i ilości kamieni w glebie.

"Skarpa w ogrodzie - problem czy wyzwanie?" VIRIDIS 4/2016 (26)

Skarpy w ogrodzie często budzą w nas wielkie obawy. Dla wielu właścicieli ogrodów są one elementem, z którym nie mogą sobie poradzić. Najczęstszym zmartwieniem jest fakt czy skarpa po paru latach nie zacznie się obsuwać lub czy rośliny nie zostaną wymyte.

 

Umacnianie skarp

Jeśli nasza skarpa jest bardzo wysoka i stroma konieczne będzie zastosowanie specjalnej geokraty komórkowej. Pomoże to przeciwdziałać erozji a co najważniejsze lepiej ustabilizuje rośliny.

Geokraty produkowane są z polietylenu o wysokiej gęstości. Taśmy są zgrzewane punktowo ultradźwiękami. Wysokość takiej siatki komórkowej wynosi 22, 50, 75, 100, 150, 200mm. Pod geokratę dobrze jest również rozścielić geowłókninę. Będzie ona pełniła funkcje separacyjno - filtracyjne.Geowłókninę rozkładamy prostopadle do osi nasypu a poszczególne pasy dajemy na zakładkę.

Najczęściej skarpa pojawia się wokół budynku. Warto ten fakt wykorzystać i przestrzeń zagospodarować tak aby zachwycała roślinnością tuż przy domu i tarasie. Część poniżej możemy przeznaczyć na trawnik do rekreacji, altanę, grill itp. W ten sposób efektownie podzielimy teren. Do obsadzenia skarp powinniśmy wykorzystywać rośliny, które nie tylko będą zachwycały różnorodnością kwiatów, liści ale także korzeniami umocnią skarpę.

Najlepszymi roślinami oczywiście będą te z grupy odpornych na suszę. Wybierać powinniśmy płożące rośliny iglaste lub liściaste. Idealnie na skarpach sprawdzają się Jałowiec Pfitzera ‘Gold Star’, Jałowiec płożący ‘Golden Carpet’, Jałowiec płożący ‘Wiltonii’, Jałowiec sabiński ‘ Tamaroscifolia’. Kompozycję urozmaicać możemy poprzez dodanie miniaturowych roślin oglastych tj. Sosna górska ‘Humpy’, Świerk biały ‘Alberta Globe’, Świerk pospolity ‘Pusch’. Kolorów dodać nam mogą Berberysu w odmianach, Tawuły w odmianach. Doskonałą rośliną wzmacniającą skarpy jest Irga Dammera, które ma pędy niemal poziomo rozpościerające się. Posiada białe kwiaty oraz karminowe, kuliste owoce, które dojrzewają we IX i X. Idealnie sprawdzą się niemal wszystkie niższe rośliny bylinowe. Pięknie wyglądają posadzone w kępach: Lawenda, Goździki, Dzwonki, Tawułki Arendsa, Kocimiętki. Nie zapominajmy również o trawach ozdobnych, które całej kompozycji dodadzą lekkości.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie na zakończeniu skarpy murka oporowego. Taki element małej architektury nie tylko wzmocni ziemię - doda także elegancji i będzie stanowił świetną dekorację. Ostatnio bardzo modne stało się wykonywanie nieco szerszych murków oporowych tak by od razu stanowiły siedzisko. Wystarczy położyć na nim kilka kolorowych poduch i efekt “murowany”.

Jeśli skarpa okala cały nasz budynek mieszkalny należy ją przedzielić schodami, które będą prowadziły do dalszych stref ogrodu. Materiał na schody dobrze jest dopasować do istniejącej elewacji, murka oporowego itp. Aby schody były funkcjonalne powinny mieć wysokość ok 15 cm a głębokość 30 cm.