Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Usługi glebogryzarką

Proponujemy usługi glebogryzarką separacyjną.
Maszyna przeznaczona do przygotowania podłoża pod uprawę oraz pod zakładanie trawników w wysokiej kulturze estetycznej.
Noże glebogryzarki pracując przeciwbieżnie do kierunku jazdy, podczas jednego przejazdu zrywają nawierzchnię, rozdrabniają i przerzucają glebę w kierunku sekcji przesiewającej, pełniącej funkcję sita. W trakcie przesiewania oddzielane są elementy o dużej frakcji: kamienie czy korzenie, które po odseparowaniu są zakopywane pod warstwą rozdrobnionej i spulchnionej ziemi. Efekt końcowy pracy zapewnia wyrównanie i zagęszczenie za pomocą tylnego walca.
Głębokość robocza do 15 cm.
Ceny ustalane indywidualnie w zależności od aerału i ilości kamieni w glebie.

"Sok z brzozy, smakołyk z ogrodu" VIRIDIS 3/2016 (25)

Brzozę znają chyba wszyscy. To smukłe drzewo o białej korze i zwisających gałęziach to cenne źródło soku, który stanowi lekarstwo wielu schorzeń. Bzowina, oskoła lub po prostu sok z brzozy ma bardzo duże zastosowanie. Ceniony jest nie tylko za smak, choć to kwestia sporna. Przez większość czasu ma kolor wody, później robi się lekko żółtawy. Ciemny sok oznacza, że niedługo przestanie już cieknąć.

 
Właściwości i zastosowanie
 
Sok z brzozy zwiększa odporność organizmu, reguluję przemianę materii, pomaga w chorobach skóry. Możemy stosować go zewnętrznie do przemywania oraz robić okłady z liści brzozy. Zawiera duże ilości witaminy C, witamin z grupy B, wapń, miedź, fosfor, magnez, potas, żelazo, sole mineralne, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy,  garbniki. Reguluje pracę nerek, zapobiega powstawaniu kamieni moczowych oraz wspomaga oczyszczanie wątroby i stymuluje jej funkcjonowanie. Jest czyścicielem toksyn w organizmie. Picie soku z brzozy zapobiega miażdżycy, zawałom serca a także obniża cholesterol we krwi. Dodatkowo sok z brzozy wzmacnia i pobudza życiową energię. Płukanka z liści brzozy wzmacnia i dodaje puszystości włosom.
Kurację sokiem z brzozy należy przeprowadzać w odstępach czasowych. Przez 2 do 3 tygodni pijemy do trzech razy dziennie. Wystarczy ćwiartka szklanki.
 
Jak pozyskać sok z brzozy
 
Najprościej jest kupić sok z brzozy z sklepach, ale nie ma to jak samemu go zdobyć. Czas gdy rośliny budzą się do życia ze snu zimowego jest najlepszy na pozyskanie bzowiny. Naszym celem powinno być drzewo ok. 10 letnie z grubymi gałęziami. Wybierzmy drzewo rosnące z daleka od ciągów komunikacyjnych, z dala od zanieczyszczeń.
Najmniej inwazyjną metodą jest przełamania gałązki i pozwolenie na swobodne spływanie soku prosto do butelki. Można również wywiercić niewielki otwór ok 50cm nad ziemią wiertarką ręczną, włożyć rurkę do niego i podstawić lejek. Ponieważ sok spływa dość wolno musimy uzbroić się z cierpliwość. Pozostawmy naczynie na całą noc. 2 litry soku uzyskamy przez dobę.
Po skończeniu w otwór wbijamy kołek i smarujemy to miejsce specjalną pastą ogrodniczą do ran.
Taki sok przechowujemy w lodówce maksymalnie 4 dni. Soku nie można podgrzewać -traci on wtedy swoje właściwości, również nie filtrujmy go. Dla niektórych smak pozostawia wiele do życzenia, jest dość cierpki, dla innych z kolei smakuje jak lekko posłodzona woda. Aby pozbyć się cierpkości można dodać odrobinę miodu, soku z malin.
 
Najpopularniejsze odmiany brzóz
 
Znana nam brzoza brodawkowata Betula pendula jest jednym z kilkudziesięciu gatunków brzóz na świecie. W ostatnich latach przybyło wiele interesujących odmian brzóz o zróżnicowanym pokroju i oryginalnych liściach. Do najciekawszych należy
Betula albosinensis Brzoza białochińska
Dorasta do 10-15m wysokości. Kora jest największą ozdobą tego drzewa - jest żółta lub różowa, łuszcząca się jak papier. Liście zielone, jajowate jesienią przebarwiają się na żółto. Dodatkowa ozdoba to zwisające długie 15cm kwiatostany męskie.
 
Betula maximowicza Brzoza Maksymowicza
To z kolei jeden z najbardziej oryginalnych gatunków brzóz. Kora nie jest tu główną ozdobą a liście, które są duże. Kora początkowo jest pomarańczowobrązowa, później pomarańczowoszara. Jednak wzrok przykuwają 18 cm długości liście. Są one sercowate, szerokie i przebarwiają się jesienią na żółto. Najlepiej wygląda posadzona pojedyńczo.
 
Betula nana Brzoza karłowata
Jest to najniższa z brzóz. Tworzy bardzo nisko płożący się krzew wyrastający do 1m wysokości o 1,5 m średnicy. Liście są drobniutkie, okrągłe o średnicy 0,5-1,5 cm i mają karbowane, ząbkowate brzegi. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Brzoza ta wymaga gleb  żyznych, wilgotnych, nawet mokrych o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Jest całkowicie odporna na mróz. Może być sadzona jako roślina okrywowa w wilgotnych miejscach. Jest polecana na wrzosowiska, nad stawy, oczka wodne itp.
 
Betula nigra Brzoza nadrzeczna
Odmiana ta osiąga kilkanaście metrów wysokości. Mimo walorów ozdobnych jest rzadko spotykana u nas. Największą ozdobą tego drzewa jest kędzierzawa kora, łuszcząca się jak papier. Kolor może być brązowy, szary, łososiowy w zależności od odmiany. Liście są podwójnie piłkowane, ich wierzch jest ciemnozielony i błyszczący a spód białawy i owłosiony. Najlepiej rośnie na podłożu lekko kwaśnym i stanowisku słonecznym. Wskazane jest podkrzesywanie młodych drzew.
 
Betula pubescens Brzoza omszona
Ta odmiana osiąga 10-12 m wysokości. Korona jest luźna, wąska i regularna. Pień jest prosty, kora gładka i cienka, biała na całej długości pnia. Gałązki są cienkie, ale nie zwisające. Liście są drobne i mają ząbkowane brzegi. Brzoza omszona toleruje gleby podmokłe i torfowe, kwaśne lub lekko kwaśne. Niestety źle znosi miejski klimat i suszę. Najpopularniejsza odmiana ‘Rubra’ ma purpurowe liście i jest całkowicie odporna na mróz. Wspaniale wygląda jako soliter w ogrodzie.
 
Betula utilis Brzoza pożyteczna
Swoją nazwę zawdzięcza licznym pożytkom jakie przynosi żyjącym w Himalajach (Nepal, Tybet) ludziom. Pokrywają oni dachy korą, używają jej jako papieru, produkują liny do budowy mostów. Osiąga 8-10 m wysokości. Liście są skórzaste, błyszczące, ciemnozielone i mają długość 5-8cm. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kora jest oliwkowozielona, później bieleje. Brzoza pożyteczna jest tolerancyjna co do podłoża. Najpiękniejsza odmiana ‘White Light’ ma śnieżnobiałą korę, na której pojawiają się liczne różowo poziome paski.