Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Ogród naturalistyczny z brzozowym laskiem

INWESTOR: osoba prywatna

LOKALIZACJA: Biskupiec

ZREALIZOWANO

 

 

Wyjściowe zapotrzebowanie brzmiało: „zaprojektować ogród z dużą ilością roślin kwitnących, laskiem, miejscem na warzywnik, zioła i sad. Umożliwić objazd wokół domu, zaproponować miejsce na wiatę samochodową i drewutnię.”

 

Roślinność w ogrodzie dobrano w taki sposób aby przez cały sezon było pachnąco i kolorowo. Zaproponowano także kilka dużych drzew - by ogród już na początku sprawiał wrażenie dojrzałego.

W pełni lata wzrok zachwycać będą kwiaty Kaliny koralowej Viburnum opulus, Kolkwicji chińskiej Kolkwitzia amabilis czy Krzewuszki cudownej Weigela florida.

Ograniczona przestrzeń z boku domu wymusiła zaprojektowanie roślin żywopłotowych o wąskim pokroju typu Jałowiec skalny Juniperus scopulorum 'Blue Arrow'. Nasłonecznione części w ogrodzie to miejsca dla roślin światłolubnych oraz barwolistnych. Kompozycje uzupełni zegar słoneczny.

Wokół domu zaproponowano nawierzchnię typu PIAZZA -to idealna kostka do tworzenia ogrodów w stylu naturalistycznym. Charakterystyczny kształt i kolorystyka od razu przywodzi na myśl nawierzchnie włoskich ulic i miast. Na powierzchni ok. 20m2 zaproponowano płyty ażurowe MEBA- płyty te świetnie zakomponują się z zielenią w ogrodzie. Wewnętrzne przestrzenie zostaną wypełnione trawą ew. grysem.

Taras jest połączeniem drewna egzotycznego i kostki granitowej układanej dwu lub trzyrzędowo. Kolor drewna pozostawiam do wyboru właścicielom. Może to być ciemno brązowe drewno merbau, ciemno pomarańczowy doussie czy też czekoladowe iroko. Warto wspomnieć, że prawie wszystkie rodzaje drewna egzotycznego przewyższają najtwardsze drzewa europejskie nawet o 50%.

Miejsce wypoczynkowe zadaszone pełnić będzie duże drewniana altana. Obok niej rysuje się malowniczy widok na niskie rośliny dobrane pod względem kolorystycznym. Jest to kolorowa rabata kwiatowa z przewagą bylin i traw o różnej porze kwitnienia od bardzo wczesnych typu Pierwiosnek ząbkowany Primula denticulata do późnych astrów jesiennych. Do altany może prowadzić ścieżka z płyt piaskowca -płyty ułożone bardzo luźno stworzą miejsca dla niskich bylin o poduchowatym pokroju np. Macierzanka piaskowa Thymus serphyllum.

Zaprojektowano także intymne miejsce wypoczynkowe w ogrodzie. Placyk otoczony niemal z każdej strony wysoką roślinnością pozwoli na prawdziwy relaks. Małą architekturę stanowić będą hamak lub wiszący kosz. Jest to alternatywa dla huśtawki.

W ogrodzie zaprojektowano także miejsce na warzywnik i kwaterę roślin kwaśnolubnych -tu swoje miejsce znalazły: Borówka wysoka Vaccinium corymbosum oraz Jagoda kamczacka Lonicera caerulea.

 

jw