Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Wina smak...ogród z winiarnią

ogród, winiarnia

INWESTOR: osoba prywatna

MIEJSCOWOŚĆ: Lidzbark Warmiński

ZREALIZOWANO

Wytyczne projektowe od inwestora:

-przewaga roślin kwitnących i pachnących

-zaprojektowanie winiarni, kaskady wodnej, schodów kamiennych oraz grilla murowanego

-zagospodarowanie skarpy

Projekt domu:

architekt Damian Cyryl KOTWICKI

Kolorystyka roślin:

-prócz niebieskiego

Opis projektu:

Ogród będzie pełnił funkcje wypoczynkowe, ozdobne i użytkowe. Będzie atrakcyjny zarówno w okresie letnim jak i zimowym, poprzez urozmaicenie roślinnością zimozieloną, ale w przewadze roślin kwitnących.

Projekt zagospodarowania terenu zakłada stworzenie swobodnego układu funkcjonalnego.

Nawiązując do budynku mieszkalnego zdecydowano się na połączenie drewna z kamieniem. I tak na skarpie powstały ogromne schody z granitu przedzielone siedziskiem wykonanym w drewna azjatyckiego, niezwykle trwałego i odpornego. Granit to kamień o wysokiej wytrzymałości na ścieranie, zarysowania czy pęknięcia. Drewno azjatyckie typu TEAK jest odporne na insekty, grzyby itp. Dla dodatkowego komfortu na podeście z drewna można rozłożyć poduszki i rozkoszować się pięknym widokiem na cały ogród.

Skarpę wykorzystano także na kaskadę wodną z kamienia. Ta kaskada będzie idyllą pośród kwitnących kwiatów, zieleni. Ruch wody będzie przykuwał uwagę, relaksował. Kaskadę zaprojektowano z gnejsu w formie naturalnych płyt kamiennych. Alternatywną może być także serpentynit czy łupki.

W skarpie postanowiono także umieścić winiarnię. Uwagę będą skupiać drewniane drzwi zdobione płaskorzeźbami. Idealna temperatura do przechowywania wina jest między 10-15 °C. Wino będzie leżało na lekko pochylonych półkach, otworem do ściany. Takie ułożenie butelek nawilża korki i jest to szczelne zamknięcie.

Nawierzchnia w ogrodzie została ograniczona do minimum.

Ścieżki zaprojektowano z płyt kamiennych. To właśnie z nich można stworzyć interesujące połączenia. Ze względu na ładny kolor wybrano łupki oraz ze względu na dużą wytrzymałość – kamień chorwacki. Kamień chorwacki jest odporny na zjawiska pogodowe, nie traci koloru.

Roślinność to głównie pięknie kwitnące i pachnące krzewy, byliny. Zaprojektowano rabaty z traw, ziół. W części reprezentacyjnej wybrano rośliny w większości atrakcyjne przez cały sezon. Elementy roślinne zostały przeplecione powierzchniami kamiennymi i żwirowymi-ułatwią one dojścia do ulubionych kwiatów ;-) W celu urozmaicenia rabat roślinnych stworzono pomiędzy roślinami przestrzenie - dzięki nim można przejść się boso np. po poduchach Sagina subulata -Karmnik ościsty. Zaprojektowano także murki oporowe porośnięte Thymus serphyllum - Macierzanką piaskową. W ogrodzie królują także rośliny miododajne i pachnące.