Dla kogo projekt ogrodu ?

Posiadasz przydomowy ogród, działkę, większy teren i chciałbyś go zagospodarować? Nie masz ochoty lub czasu by zadbać o otoczenie wokół siebie? Dobrze trafiłeś. ProCentrum pomoże Ci w realizacji inwestycji. Zaprojektuję, wycenię i zrealizuję ogród Twoich marzeń.

Od czego zacząć ?

Napisz, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Wspólnie wykreujemy nowy obraz Twojego ogrodu.

Wiosna w ogrodzie!

Wiosną ogrody budzą się do życia - to najcudowniejszy czas. Najwyższa pora aby zabrać się za wiosennie porządki. Efekty tej wzmożonej pracy zobaczymy już wkrótce.

Nasze ogrody na początku wiosny zdobią sasanki. Warto przyjrzeć im się bliżej. Rozkwitają na przełomie marca i kwietnia. Sasanka zwyczajna ma kwiaty jasnofioletowe, dzwonkowate. Cała roślina jest filcowato owłosiona, po przekwitnięciu pozostają puszyste owocostany.

Sasanki wykazują ogromną wytrzymałość na brak wody, na zimę dobrze jest ochronić je np. suchymi liśćmi. Jest to roślina chroniona. Sasanka występuje w odmianach: Sasanka zwyczajna, łąkowa i otwarta.

Po zimie mamy mnóstwo pracy w ogrodzie. Od czego zacząć?

Gdy jesteśmy pewni, że naszym roślinom nie zagrożą już mrozy zdejmijmy z nich osłony, odgarnijmy korę. Gatunki roślin najbardziej wrażliwe na mrozy można jeszcze okrywać nocą. Należą do nich hortensje czy rododendrony. Po koniec marca czy na początku kwietnia możemy wysiać do skrzynek takie rośliny jak celozja, szałwia, werbena, następnie ustawiamy skrzynki w pomieszczeniu. Początek kwietnia to także dobry czas na rozsadę. Gdy rozmarznie ziemia wysiewamy w ogrodzie nagietki, ostróżki czy eszolcje, w połowie kwietnia kosmosy, maciejki, nachyłki, słoneczniki, smagliczki. Kwiecień to idealny czas na sadzenie róż, pędy można skrócić do wysokości 25-30cm. Możemy także rozmnożyć krzewy liściaste przez odkłady. Czas do połowy maja możemy przeznaczyć także na rozmnażanie bylin. Przez podział możemy rozmnożyć astry, floksy, dzwonki, hosty, liliowce, macierzanki,  ostróżki, rojniki, rozchodniki.

Warto przyjrzeć się roślinom iglastym. Oglądamy ich łuski, igły czy nie mają np. śladów chorób grzybowych. W razie potrzeby opryskujemy rośliny specjalnym preparatem. Drzewka i krzewy owocowe należy sadzić w momencie, gdy nie wypuszczą jeszcze liści. Również trawniki potrzebują naszej pomocy! Po zgrabieniu i oczyszczeniu powierzchni, zasilamy trawnik nawozem.

Także w oczku wodnym lub innym zbiorniku jest wiele do zrobienia. Po wysprzątaniu brzegów, ułożeniu kamieni, dosypaniu żwiru możemy przystąpić do porządków roślinnych. Skracamy sekatorem lub nożem pałki wodne, miskanty i inne trawy. Gdy temperatura nie będzie spadała poniżej 10 C możemy przenieść do wody rośliny zimujące w piwnicy. Gatunki delikatniejsze hartujemy wstawiając je coraz głębiej do wody. O tej porze nasza woda jest dość silnie zanieczyszczona, szybko pojawiają się także glony. W przypadku małych zbiorników możemy wymieniać wodę całkowicie lub częściowo. Glony nitkowate można także wyławiać ręcznie lub specjalnym odkurzaczem, niekiedy także zanurzamy torf w celu zakwaszenia wody. 

Te najważniejsze wiosenne zajęcia sprawią, że już w maju wszystko w ogrodzie będzie piękne i soczyste!

tekst: Joanna Wołejszo